12 правил успішних юристів, частина 2

".....За прокурором стоїть закон, а за адвокатом - людина зі своєю долею, зі своїми сподіваннями, і ця людина сподівається на адвоката, шукає у нього захисту, і дуже страшно посковзнутися з такою ношею..."

Федір Плевако

Дуже багатьох людей професія юриста приваблює в першу чергу тим, що вона вимагає постійного перебування «у формі», змушує щодня розвиватись, розширювати горизонти та розвивати креативність.

Особисто я абсолютно переконана в тому, що юрист, який зупиняється в розвитку, знаходиться вже на півшляху до закінчення кар'єри. Мені взагалі здається, що коли відомий історичний персонаж говорив фразу : «Навчатись, навчатись і ще раз навчатись!» - він думав саме про юристів J

В першій частині статті ми вже розпочали аналізувати ті принципи, які здатні суттєво пришвидшити розвиток кар'єри молодого юриста та посприяти набуттю репутації експерта в своїй галузі, отже продовжимо цей перелік:

Момент 7. Практикуйте ораторські навички

Якщо ви хочете звучати переконливо - постійно працюйте над удосконаленням своїх ораторських здібностей. Мова повинна бути лаконічною та зрозумілою. Намагайтесь не вживати складні терміни та висловлюйтесь максимально простими словами. Якщо ви готуєте виступ в суді - краще користуватись тезами, якщо ж будете читати заготовлену промову - швидко втомите суд і ефективність виступу буде значно нижчою.

Момент 8. Будьте позитивними

Сприймайте кожну ситуацію, як урок. Частіше посміхайтесь та вчіться помічати гарні речі навколо. Щиро говоріть людям компліменти та не зациклюйтесь на невдачах. Пам'ятаєте, ще Едісон говорив про те, що він не пережив 100 невдач, а лише знайшов 100 способів реалізації своєї ідеї, які не працювали J

Момент 9. Будьте "документальними" перфекціоністами

Найчастіше, саме документ є способом взаємодії юриста з зовнішнім світом. Нас можуть не чути та не бачити, а сприймати лише через призму подачі нами позиції в документі. Кожен підготовлений документ повинен бути ідеально відформатованим, лаконічним, стислим та граматично коректним. Виробіть звичку як мінімум двічі перечитати документ перед його остаточним затвердженням.

Виключіть з тексту слова/речення, які не несуть змістового навантаження. Якщо ж законом затверджена певна форма документу - звірте наявність всіх необхідних пунктів/додатків. Обов'язково вирівняйте поля, абзаци та шрифт в документі.

Пам'ятайте, кожен документ - це ваше "обличчя", тож нехай він стане витвором мистецтва.

Момент 10. Навчання - підготовка - реалізація

Будьте спраглими до знань. Завжди бажайте більшого, працюйте над собою, ставте собі максимально високу планку, радійте помилкам, засвоюйте їх та рухайтесь вперед. Не економте на якісних знаннях. Якщо з'явилась ідея - намагайтесь її реалізувати протягом 72 годин. Завжди робіть для клієнтів/роботодавця більше, аніж обіцяли. Судове засідання - це 90% підготовки та 10% експромту.

Момент 11. Знайдіть собі наставника

Наставник - це та людина, яка своїм прикладом буде мотивувати вас на рух вперед. Звичайно, було би пречудово, якби ви могли спілкуватись з юристом, який вже досяг всіх вершин, проте, навіть якщо таких людей у вашому оточенні немає - просто знайдіть когось, хто вже знаходиться на вищому рівні за вас. Це може бути ваш викладач, керівник або колега. Розкажіть цій людині про свої цілі і запитайте: як, на її думку, можна більш ефективно просуватись вперед. Повірте, інколи таке просте питання дозволяє побачити ситуацію абсолютно з неочікуваної точки зору.

Момент 12. Будьте вдячними

Завжди дякуйте тим, хто робить для вас щось хороше, навчає або дає шанс реалізуватись. Наразі на ринку юридичних послуг ми спостерігаємо постійний процес розширення практик, юридичні компанії знаходяться в стані перманентного пошуку нових талантів і юристи мають можливості обирати для себе найкраще місце роботи.

З іншого боку - така ситуація призводить до того, що часто, отримавши навики та досвід на одному місці роботи, молодий спеціаліст відразу ж переходить в іншу компанію або робота починає мало ним цінуватись.

Вважаю, що це - велика помилка: кожному з нас потрібно завжди контролювати себе і бути вдячним тим людям, які передають нам свій досвід.

Пам'ятайте, для роботодавця сам факт прийняття на роботу юриста без досвіду роботи - це інвестиція без жодних гарантій, тож надзвичайно важливо цінувати той час та ресурси, які вам надаються.

Список рекомендованої літератури:

  • Фіолевський Д.П. «Записки адвоката»
  • Джон Грішем. «Адвокат»
  • Діна Камінська. «Записки адвоката»
  • Михайло Барщевський. «Захист проти, або Командувати парадом буду я!»
  • В'ячеслав Оробинський. «Чого не навчають на юрфаці: таємниці професійної майстерності юриста»
  • Ріхард Гарріс. «Школа адвокатури. Керівництво для ведення цивільних та кримінальних справ»
  • Джеррі Спенс. «Настільна книга адвоката: мистецтво захисту в суді».

Щиро бажаю вам успіхів!

Тетяна Лежух, адвокат, засновник і викладач

Школи Молодого юриста